czwartek, 29 sierpnia 2013

Lody z likierem Amaretto

Robiąc lody tiramisu strasznie posmakowała mi "masa lodowa amaretto" dlatego też postanowiłam się z Wami nią podzielić jako oddzielne lody ... lody tiramisu pojawią się w następnym wpisie, a póki co zapraszam na lody amaretto które są wyśmienite.

Składniki:
6 żółtek
500ml śmietany kremówki
3/4 szkl. cukru 
500ml mleka
2-3 laski wanilii (nasionka ze środka)
180ml likieru migdałowego Amaretto 

Żółtka ucieram wraz z cukrem do białej puszystej masy. Mleko lekko podgrzewam dodaje stopniowo masę jajeczną ciągle mieszając, następnie podgrzewam na małym ogniu nie doprowadzając do wrzenia (nie można dopuścić do wrzenia -odrazu by się zwarzyło) co jakiś czas mieszając aż nasza masa lekko zgęstnieje. Po tym czasie odstawiam na jakieś 10min aby lekko przestygła i dodaje kremówkę. Na samym końcu dodaję nasionka z 2-3 lasek wanilii oraz likier Amaretto blindujemy wszystko razem następnie odkładamy(przykryte folią spożywczą) do lodówki na noc.
Następnego dnia przelewamy nasz sos do maszyny do lodów postępujemy wg. instrukcji jej producenta. 

Lody można także przygotować bez maszyny do lodów. Schłodzoną mieszankę lodową ubić mikserem na puszystą masę następnie przelać do naczynia w który będzie się mrozić i wstawić do zamrażarki wyciągając co godzinę i ponawiając czynność miksowania masy (kilka razy). Ma to na celu pozbycie się tworzących się kryształków lodów. Zamrozić 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz